Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Automatický závlahový systém vám pomáhá udržet trávník a ostatní zelené plochy v zahradě ve skvělé kondici. Zavlažovací systém se skládá z pod zemí ukrytého potrubí, na kterém jsou osazeny výsuvné postřikovače. Jejich rozmístění je dobré konzultovat s odborníky, jelikož špatné rozvržení zapříčiní nerovnoměrnou zálivku a vašemu trávníku se nebude dařit všude stejně. Po otevření přívodu vody pomocí elektromagnetického ventilu dojde k vysunutí postřikovačů vlivem tlaku vody a k rozprašování vody na plochu. Po skončení se díky pružině opět vrátí do výchozí polohy, nic nebrání sečení trávy či užívání zahrady. Celý tento režim je řízen buďto inteligentním systémem domu nebo řídící jednotkou. Aby závlaha nezalívala po dešti či pokud je půda dostatečně vlhká, doplňují se systémy o čidla srážek a nebo vlhkostní čidla do půdy.

Vše o komponentech závlahového systému naleznete zde.

Základní přednosti automatické závlahy:

 • automatický závlahový systém šetří vodu díky rovnoměrné a cílené závlaze
 • díky zavlažování v nočních hodinách nedochází k tak výraznému odparu, opět šetření spotřeby vody
 • závlažování v noci brání teplotnímu šoku u rostlin
 • automatické závlahy pracují s čidly srážek a vlhkosti půdy
 • díky výše uvedeným přednostem má automatický závlahový systém rychlou investiční návratnost
 • výrazná úspora času oproti ruční zálivce
 • automatická závlaha je chráněna před odcizením (systém je trvale pod zemí)
 • rozdělení závlahy do více sekcí (okruhů) umožníte individuální nastavení jednotlivých ploch
 • automatická závlaha vytváří pěkný vizuální efekt a příjemné mikroklima
 • zavlažovací systém zvyšuje hodnotu pozemku
 • systém funguje i když nejste doma - nehrozí vyschnutí vašeho trávníku např. v čase letní dovolené

Dobře navržený závlahový systém vytváří iluzi deště, dochází pak k zálivce, která je distribuována po celé ploše rovnoměrně. V naší nabídce se objevují rotační a rozprašovací postřikovače s kvalitními plastovými (ABS plasty) či nerezovými výsuvníky, případně jsme schopni dodat nevýsuvné úderové postřikovače. Na standardních zahradách se počty postřikovačů pohybují v řádu několika desítek, u komerčních či sportovních areálu můžou počty dosáhnout několika set až tisíc kusů. U správně navržených systémů, kde se postřikovače správně překrývají běží jedna sekce jen několik desítek minut v jednom cyklu.

Běžná je kombinace tohoto druhu závlahy se závlahou kapkovou. Kapková závlaha je obvykle instalována ve výsadbách okrasných dřevin a keřů, kde by voda distribuovaná na listy rostlin neměla takový účinek.

Díky rozdělení na jednotlivé sekce dochází k optimálnímu hospodaření s vodou, druhý důležitý faktor je vydatnost zdroje, výkonnost čerpadla a dimenzi přívodního potrubí, zavlažovat celý pozemek najednou by nebylo ekonomické.

Důležitou součástí závlahy je automatické ovládání, závlaha je spouštěna samočinně pravidelně dle naprogramovaných parametrů. Dají se měnit jak časy spuštění, tak délky jednotlivých okruhů v závislosti na náročnosti zálivky. Pro běžné zahrady se používají řídící jednotky Toro řad DDC, DDC WP či TMC, ve vnitřním, venkovním nebo bateriovém provedení. Na větší závlahy jsou využívány jednotky Evolution. Vhodným doplňkem každé řídící jednotky je čidlo srážek, které blokuje závlahu po dešti, a u kterého se dá nastavit citlivost na srážkový úhrn.

Životnost automatické závlahy závisí především na správném návrhu a instalaci zkušenou firmou a na zajištění zazimování. Pak může být až desítky let.