Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Pokud potřebujete zavlažovat záhony, skleník nebo živé ploty, ideálním řešením je kapková závlaha. Tento šetrný způsob zalívání vám ušetří nejen peníze za vodu, ale je prospěšný i pro vaše rostliny. Kapkové hadice vedou vodu přímo ke kořenům rostlin. Voda se nedostává do přímého kontaktu s listy rostlin – nehrozí tak jejich spálení sluncem nebo ohrožení plísní kvůli přemokření. Po celé délce hadice jsou ve vzdálenosti 33 centimetrů umístěny otvory, ze kterých voda pomalu odkapává. Vydatnost jedné dírky hadice je cca 2 litry za hodinu (v závislosti na tlaku). Hadici je nejlepší pokládat co nejblíž rostlinám. Ideální je umístit ji pod mulčovací kůru, ta v půdě zadrží více vláhy a k zálivce tak stačí menší množství vody.

Druhy kapkových hadic:

Nejpoužívanější jsou kapénkové hadice, které se instalují na povrchu – jednoduše se roztáhnou po zavlažované ploše. Pokud je plocha v rovině, používají se kapkové hadice bez kompenzace tlaku. Pokud máte záhon či živý plot ve svahu, je nutné použít kapkovou hadici s kompenzací tlaku, která zaručí, že záhon bude zavlažován rovnoměrně po celé délce svahu. Speciálním typem kapkových hadic, jsou kapkové hadice s ochranou proti prorůstání kořínků. Tyto kapkové hadice se používají na podpovrchovou závlahu, především na závlahu stromů nebo trávníku v úzkých plochách, kde by bylo zavlažování klasickými postřikovači obtížné. 

Kapkové závlahy:

Kapkové hadice je nutné napojit na zdroj s tlakovou vodou – vodovodní řád nebo čerpadlo. Pokud chcete zavlažovat vodou z nadzemní nádrže, nejlepší je pořídit si malé čerpadlo do sudu a kapkovou hadici napojit přímo na něj. Pro delší životnost a bezproblémové fungování kapkové závlahy je vhodné za čerpadlo umístit diskový nebo sítkový filtr, který zachytí mechanické nečistoty, aby nedošlo k ucpání kanálků v hadici. Za filtr se pak instaluje regulátor tlaku, který zabezpečí, aby byl v kapkové hadici správný tlak a nedošlo k její porušení či prasknutí. Kapkové hadice mají průměr 16 mm a prodávají se v baleních po 25, 50 nebo 100 m. Délku hadice si můžete upravit její uříznutím. Zároveň můžete hadice podle potřeby různě napojovat a rozvětvovat. K tomu slouží fitinky 16 mm – spojky, kolena, T-kusy, ucpávky. Fitinky se jednoduše vsunou do hadice. Aby nedošlo k povolení spoje, můžete ho zajistit hadicovou sponou. Pro upevnění hadice k půdě se pak používají plastové bodce. 

Ovládání kapkové závlahy:

Kapkovou závlahu můžete ovládat manuálně nebo automaticky. U manuálního ovládání se závlaha spouští zapnutím čerpadla, otevřením kulového ventilu, nebo puštěním vodovodního kohoutku. Při automatické závlaze systém zalévání kontroluje řídící jednotka. Řídících jednotek existuje řada druhů, ale pokud potřebujete jednotku jenom pro kapkovou závlahu, je nejlepší použít řídící jednotku na kohoutek. Ta se instaluje přímo na vodovodní kohoutek a podle nastavených časů vám závlahu automaticky spouští.