Jak vybrat čerpadlo?
Na začátku každého zavlažovacího systému musí být spolehlivý zdroj vody. Pokud se jedná o studnu či vrt nebo retenci, pak se jedná o čerpadlo, které svým výkonem, charakteristikou a kvalitou vyhovuje požadavkům automatických zavlažovacích systémů. Takové čerpadlo pro závlahové systémy nám slouží k dopravě dostatečného množství vody při potřebném tlaku ze studní, vrtů, jímek a nádrží.
Návrh takového čerpadla je lepší svěřit odborníkům. Nabízíme čerpadla, která jsou schopna současně zabezpečit zásobování domácností vodou i samotné zavlažování.
Zohlednit se musí především zdroj vody, ve kterém bude čerpadlo umístěno. Jiné použijeme ve vrtu, který bývá zpravidla hlubší, jiné ve studni či retenční nádrži. Většina čerpadel již má ochranu chodu nasucho. Výkon čerpadla se navrhuje i vzhledem k velikosti zavlažovacího systému, předpokládané spotřebě vody na zavlažovací cyklus a požadovanému tlaku.
Jaká jsou nejpoužívanější?
Nejběžněji používaným typem ponorných čerpadel vhodných do studní a jímek jsou:
- EASY-DEEP 1000
- EASY DEEP 1200
- XAMOV 120B
- ACUASTOP 60
- a do vrtů pak CALPEDA 4SDFM
Způsoby napojení
- Napojení na vodovodní řad
- V určitých případech může závlahový systém fungovat i bez čerpadla. Je to především při napojení na vodovodní řad.
- Musí zde být ovšem dodržen potřebný tlak 0,5 – 3 bary, aby postřikovače správně fungovaly.
- Závlaha samospádem - bez čerpadla
- I v tomto případě, kdy není nebo nemůže být zdroj vody napojen na čerpadlo, může závlaha do jisté míry fungovat.
- Je to ale pouze závlaha kapková, používaná např. do skleníků a foliovníků, bylinkové či jiné zahrádky.
- Musí zde být zajištěn tlak vody alespoň 0,5 barů.
- Lze jej zajistit např. umístěním 1m3 nádrže cca 1m nad zemí.
- Takto lze v kapkovacích hadicích dosáhnout alespoň nějakého tlaku, aby voda odkapávala.
- Nezaručíme ovšem odkap 2l/h, jak garantuje výrobce po celé délce - odkap je nerovnoměrný a bohužel dle zkušeností našich zákazníků, takto systém funguje jen pouze do vzdálenosti jednotlivých hadic do cca 15 m od zdroje vody. Dá se tedy použít na malé zahrádky, skleníky a pod.
Co by nemělo za čerpadlem chybět?
Především se jedná o filtr na nečistoty. Umísťuje se obvykle před sestavu zavlažovacího systému (prakticky hned za zdroj vody). Filtrů existuje celá řada a liší se parametry, velikostí a výrobcem.
Nejběžněji se používají filtry lamelové, nebo diskové. Pro menší plochy stačí i filtry sítkové. Jemnost filtru lze pak zvolit vzhledem k množství nečistot ve zdroji vody, většinou od 100 do 200 mikronů. Tyto jemné nečistoty by se neměly dostat do postřikovačů, trysek a kapkových hadic, hrozí jejich ucpání. Průměr závitu filtru nutno volit dle velikosti přívodního potrubí, aby se nesnižoval jeho průtok.
Další důležitou součástí umístěnou za čerpadlem by měla být sestava pro zazimování, která se umisťuje před filtr. Na ni je možno připojit kompresor a slouží k vytlačení zbytkové vody z celého systému před zimou - více viz článek "Zazimování závlahy".
Nabídka z e-shopu
Nakupujte vybavení u nás
na objednání
Filtr diskový Toro 1" - 100 mikronů
439 Kč
Kvalitní filtr od výrobce Toro 1" diskový, který má 150/100 (mesh/mikron), max. průtok 200 l/min, max. pracovní tlak 10 Bar.
skladem
Filtr diskový AZUD 1", 130 mikronů
289 Kč
Kvalitní lamelový filtr Azud 1", který má 130 mikronů, maximální průtok 83 l/min a maximální pracovní tlak 8 bar.
dodáváme do 5 dnů
Leader Easy E-Deep 1200
8 989 Kč
Kvalitní odolné ponorné čerpadlo Easy Deep 1200 se spodním sáním. Vhodné pro čerpání závlahové vody ze studní, jímek a retenčních nádrží.
na objednání
Steelpumps X-AMOV 120B
13 571 Kč
Kvalitní nerezové ponorné čerpadlo Steeloumps X-AMOV se spodním sáním. Vhodné pro čerpání závlahové vody ze studní, jímek a retenčních nádrží.