Komponenty závlahového systému

Řídící jednotky

Řídící jednotka je zařízení, jehož základní funkcí je dát povel elektromagnetickým ventilům, ve který čas a na jak dlouhou dobu se mají otevřít. Jednotky mohou být napájeny baterií 9 V nebo elektrickou energií 230 V. Liší se také kapacitou, kolik ventilů mohou ovládat. Řídící jednotky se vyrábějí pro různá prostředí: venkovní, vnitřní nebo mohou být i voděodolné.


Postřikovače

Postřikovače se vyrábí v různých výškách od 5 cm do 30 cm. Postřikovače jsou umístěny v zemi v pouzdře z kterého se tlakem vody vysunou a po skončení závlahového cyklu jsou tlakem pružiny zasunuty zpět do pouzdra. Materiálem pro výrobu postřikovačů je ve většině případů plast a nerezová ocel. Pro závlahu trávníku se používají zpravidla 5-10 cm postřikovače, pro závlahu keřů a vyvýšených záhonù to jsou 15 cm a 30 cm vysoké modely. Postřikovače pro zahrady rozdělujeme na sprejové (dostřik 1,5-5,2m) a rotorové (dostřik 5-15m).


Elektromagnetické ventily

Elektromagnetické ventily pracují jako hydraulické ventily. Skládají se ze dvou komor – spodní komory, kterou protéká voda při otevření ventilu a horní komory s membránou. Aby se tlak kapaliny dostal do horní komory, jsou komory propojeny malým vstupním otvorem. Pokud je ventil uzavřen, tak na membránu působí tlak z obou stran, díky větší horní ploše membrány je tlačena membrána dolů do sedla ventilu a ventil je uzavřen. V okamžiku, kdy cívka ventilu dostane elektrický impuls, dojde k otevření výstupního otvoru, který umožní odtéct vodě z prostoru nad membránou. Tím dojde zároveň k poklesu tlaku nad membránou a ta se nadzvedne a umožní prùtok vody. Velikosti vstupního a výstupního otvoru horní komory ovlivňují rychlost zavírání ventilu. Tato rychlost je velmi důležitá z důvodu možného vzniku vodních rázù při uzavírání ventilu


Čerpadla

Čerpadla nebo čerpací stanice jsou srdcem téměř každého závlahového systému. Rozdělují se na ponorná a povrchová. Mohou být ovládány přímo řídící jednotkou, nebo hydraulicky na základě poklesu tlaku v hydraulickém systému. Společnost Profigrass spolupracuje s řadou významných výrobců čerpací techniky. Navíc díky mnohaletým vlastním zkušenostem je schopna navrhnout optimální a efektivní čerpadlo pro závlahový systém tak, aby spolehlivě fungovalo po celou dobu své životnosti.


Dešťové čidla a sensory vlhkosti půdy

Dešťová čidla, sensory vlhkosti půdy či celé meteostanice sledují aktuální počasí a pomáhají zajišťovat optimální chod závlahového systému. Ani sebelepší ovládací jednotka nezajistí ideální chod závlahového systému bez čidel. Čidlo je potřeba vždy umístit tak, aby byla zajištěna jeho co nejlepší funkce, dešťový sensor ideálně na okapovou rýnu či do výsadeb na bodec, aby nebyla ovlivněna jeho funkce, u sensoru vlhkosti půdy je dobré jej dát do volného prostranství a do místa, kde je rovnoměrná zálivka od závlahy mimo stín, opět aby nebyla ovlivněna jeho správná funkce. Čidla se zpravidla nekombinují, i když i to je možné, nejčastěji jsou instalovány sensory deště, které patří k nejjednodušším a finančně nejméně nákladným.


Kapková závlaha

Pokud potřebujete zavlažovat záhony, skleník nebo živé ploty, ideálním řešením je kapková závlaha. Tento šetrný způsob zalívání vám ušetří nejen peníze za vodu, ale je prospěšný i pro vaše rostliny. Kapkové hadice vedou vodu přímo ke kořenům rostlin. Voda se nedostává do přímého kontaktu s listy rostlin – nehrozí tak jejich spálení sluncem nebo ohrožení plísní kvůli přemokření. Po celé délce hadice jsou ve vzdálenosti 33 centimetrů umístěny otvory, ze kterých voda pomalu odkapává. Vydatnost jedné dírky hadice je cca 2 litry za hodinu (v závislosti na tlaku). Hadici je nejlepší pokládat co nejblíž rostlinám. Ideální je umístit ji pod mulčovací kůru, ta v půde zadrží více vláhy a k zálivce tak stačí menší množství vody. Více se dočtete zde.


Poptávka


Kontaktovat nás můžete také na eshop@zahradnijezirka.net nebo +420 778 403 576.